İş

Kamu çalışanı: Toplu iş sözleşmesi 1 Mayıs’tan önce imzalanmalı

Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, Milli Eğitim ve Milli Eğitim Bakanlıkları dahil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 bini aşkın işçiyi ilgilendiren 2023 Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü müzakerelerindeki süreç Savunma, hastaneler ve üniversiteler. devam ediyor.

Türk-İş ve Hak-İş’in işçi sınıfını, Türkiye Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası’nın (TÜHİS) kamu işverenini temsil ettiği toplantılarda belli bir aşamaya gelindi. Kamu işvereninin, taban ücreti 11 bin 500 liraya yükseltip 2023’ün ilk altı ayında yüzde 30 zam yaparak taban fiyatı 12 bin liraya yükselterek 2023’ün 2023’te yüzde 30 zam yapılması yönündeki ilk teklifiyle müzakereler yoğunlaştı. İlk altı ayda yüzde 40 artış.

İşçi tarafı, aylık brüt taban fiyatı 15 bin liraya, ardından tüm fiyatlara yüzde 15’lik sosyal yardım payı ekleyerek ve ardından ilk altı ay için yüzde 45’lik artışta ısrarını sürdürürken, yeni teklifi beklemeye başladı. hükümet.

Bu kapsamda hükümetin yeni teklif hazırlıklarını sürdürdüğü öğrenilirken, görüşmelerin hafta içi hareket etmesi ve sözleşmenin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nden önce imzalanması bekleniyor.

“İşçi sınıfı olarak teklifi yetersiz bulduk”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, TÜHİS’in taban fiyatı 11 bin 500 liraya, ilk 6 ayda yüzde 30 zam yapılması önerisinin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in devreye girdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Sayın Bakanımız bayram öncesi Türk-İş ve Hak-İş heyetleri ile görüşerek hükümetin yeni önerisinin taban ücrete 12 bin lira zam yapılması ve memurlara yüzde 40 zam yapılması yönünde bilgi verdi. İşçi kesimi olarak bu teklifi yetersiz bulduk. Bu noktada hükümetten günün şartlarına, işçilerin alım gücüne ve bizim taleplerimize uygun yeni bir teklif yapmasını istiyoruz.”

Diğer anlaşmalarla da yakından ilgilidir.

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ve 2,5 milyon emekli memurun maaş artış oranlarının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7’nci Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri de Cumhurbaşkanlığı’nın prestijiyle başlayacak. 1 Ağustos.

Bu açıdan kamu çalışanlarını ilgilendiren 2023 Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü, kamu görevlileri toplu iş sözleşmesi başta olmak üzere özel branşlarda imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerinin belirlenmesi açısından da değerlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu