Haber

Zelenskiy: En acımasız çatışmaların merkezi Donbass

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, Rusya’ya karşı sürdürülen savaş kapsamında en şiddetli çatışmaların Donbass bölgesinde yaşandığını belirtti.

Zelenskiy, gece saatlerinde paylaştığı günlük video mesajıyla Ukrayna halkına seslendi ve yaklaşık 11 aydır devam eden Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

Son zamanlarda olduğu gibi Ukrayna’nın Donbas bölgesinde en ağır çatışmaların devam ettiğini belirten Zelenskiy, “Donbas, en vahşi ve ilkeli çatışmaların merkezidir.” dedim.

Ortak ülkelerin Ukrayna’ya sağladığı silah desteğinin önemine vurgu yapan Zelenskiy, Kanada’nın da ülkesine silah yardımı paketi hazırladığını söyledi. Zelenskiy, “Yakın gelecekte savunmamızı desteklemek için yeni ve gerçekten gerekli adımların atılacağını biliyorum.” dedi.

Helikopter kazasında 14 kişi öldü, 25 kişi yaralandı

Zelenskiy yaptığı konuşmada, başkent Kiev’in Brovari kentinde bu sabah meydana gelen helikopter kazasında Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastirskiy ve beraberindeki grubun hayatını kaybettiğini hatırlatarak, 14 kişinin hayatını kaybettiğini, 25 kişinin de yaralı olduğunu kaydetti. kaza sonucu yaralandı.

Bakan Monastirskiy ve yardımcılarının bulunduğu helikopterin Brovari’de bir okula düştüğünü belirten Zelenskiy, olay yerindeki arama kurtarma çalışmalarının 9 saat sürdüğünü söyledi. Zelenskiy, kazada hayatını kaybedenler arasında 1 çocuğun, yaralananlar arasında 11 çocuğun da olduğunu belirtti.

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldığına işaret eden Zelenskiy, “SBU (Ukrayna Güvenlik Servisi) bu korkunç olayla ilgili cezai işlem başlattı.” dedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu