Ekonomi

İbrahim Kalın’dan İsveç ve Finlandiya açıklaması

İşte Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın açıklamalarından öne çıkanlar;

İsveç ve Finlandiya bir irade ortaya koydu, süreç başlayacak mı göreceğiz. Bu tür olayların meydana gelmesi durumunda süreç ilerlemeyecektir. Finlandiya bundan sonra farklı bir değerlendirme yapacak mı? Bu onların takdirine kalmış bir konu. Kendileriyle istişarelerimizi sürdürüyoruz. Buna göre durumu değerlendirip karar vereceğiz.

F16 programı ve temel öncesi talepler

Ön kural terimlerini de F16 programı ile duyuyoruz. Kongre’de şart koşarak Yunanistan’ın talebine olumlu yanıt verirlerse NATO’daki tarafsızlık kararını bozarlar. Hava gücümüzü artırmak için F16 programını bir alternatif olarak görüyoruz. ABD şart koyar ve böyle bir yaklaşımla girerse biz kendi yolumuza devam ederiz. Ulusal güvenliğimizi sağlamak için kendi imkan ve kabiliyetlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Biden yönetiminin niyetini ve arzusunu biliyoruz ama bir şekilde Kongre’ye takılırsa ona göre değerlendirme yaparız.

Suriye ile görüşme ne zaman?

Yeri ve tarihi henüz belli değil. İran’ın sürece dahil olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Müzakerelerde İran’ın varlığı bize göre bir katkı sağlıyor. Dışişleri bakanlarımız görüşüyor ama şu an net bir tarih yok.

Rusya-Ukrayna savaşı ve Ukrayna’ya tank yardımı

Savaşın başından beri kazanan olmayacak dedik. Toprakları işgal edilen Ukrayna’nın harekete geçmesi elbette doğaldır. Mücadelelerini böyle değerlendirmek gerekir. Ancak savaşın uzaması başka sorunları da beraberinde getirir. Bu sorunu çözmenin yolu bu mu? Bunu da sormalıyız.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğü

Tarafların bir an önce müzakerelerde ilerlemelerini öneriyor ve çabalıyoruz. İki tarafı da bir araya getirmeye çalışıyoruz. Savaşın 1. yılına gireceğiz, umarız daha uzun sürmez. Binlerce insanın ölümüne ve yok olmasına sebep olmuştur. Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve güvenliği temelinde bir analiz yapılması gerektiği kanaatindeyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu